Veliki Otok 44b
6230 Postojna
Zagotovo ste že slišali za podjetniške krožke in razne spodbude, ki jih različne organizacije nudijo mladim. Šole, mladinske organizacije, inkubatorji ... toliko je tega, pa vendar mladi še vedno ne prepoznavajo vseh priložnosti, ki se jim jih pri tem nudi. Zato tudi tale prispevek. Ker želimo več mladim odpreti vrata v podjetniški svet. Pa tu ne govorimo zgolj o šolarjih, osnovnošolcih in dijakih. Govorimo tudi o vseh tistih mladih, ki so na robu zaposlitve. Bodisi še na fakulteti, bodisi kje drugje, da imajo le željo v življenju poseči po »nekaj več«.
V Mrežnem podjetniškem inkubatorju Perspektiva menimo, da smo lahko upravičeno ponosni na uspešno delo na področju, ki ga namenjamo udejstvovanju mladim, vsaj tam nekje do 30-ega leta starosti. Po tem obdobju se nekako smatra, da sodijo v dobo odraslosti. V Primorsko-notranjski regiji, v kateri delujemo, nam pri tem delu pomagajo tako Občine iz regije, različne organizacije kot so npr. LAS med Snežnikom in Nanosom, regijska stičišča nevladnikov kot je npr. BOREO, kot tudi nacionalna agencija SPIRIT, ki tudi sicer nudi prenekatere priložnosti za spodbujanje mladih, predvsem v šolah. In ja ... šole so po navadi tiste, ki se najbolj angažirajo, organizirajo startup vikende, podjetniške delavnice in še prenekatere aktivnosti predvsem za mlajše. Vse za to, da mladim pomagajo stopiti iz okvirjev kurikulomov, v katerih so sicer tako nesrečno zapleteni tako učitelji kot učenci širom po Sloveniji.
Kaj je torej prednost tovrstnega dela za mlade? Brez pretiranih klišejev in stereotipnih predstav ... pomagamo jim razmišljati drugače. Pomagamo jim odgovoriti na vprašanja, kje najti zaposlitev oz. v večji meri, kako zaposlitev oblikujemo sami. Kako oblikovati poslovno idejo, ki bo nagovarjala potrebe posameznih ciljnih skupin na različnih trgih? Kaj ponuditi in kako to ovrednotiti? Na kakšen način predstaviti svojo ponudbo in preko katerih komunikacijskih kanalov? In šele, ko odgovorimo na vsa ta vprašanja, sledi resničen vstop na trg in potencialno tudi prvi zaslužki.
V delo z mladimi, ki se navdušujejo za podjetništvo, smo se na Podjetniškem inkubatorju Perspektiva sicer aktivno in sistematično usmerili šele v preteklem letu, ko smo sodelovali s kar enajstimi ekipami iz osmih šol po regiji. Letos smo tem dodali še nove šole in predvsem tudi mladinske organizacije v regiji. Mladi so svoje poslovne modele zagnali na start-up vikendih, nato pa so jih razvijali celo šolsko leto, skupaj z mentorji iz šole in s podporo mentorjev iz inkubatorja. Raznolike in zelo perspektivne poslovne ideje so bile v programu rednih srečanj z mladimi skrbno zastavljene, kar je potrdil tudi izjemen uspeh, lanskoletna zmaga postojnske osnovnošolske ekipe E-fairytales na nacionalnem tekmovanju POPRI, ki uspešno nadaljujejo svojo mlado podjetniško pot. Torej sistem, ki smo ga zastavili, deluje.
Kaj pa smo se naučili na osnovi te izkušnje? Presenetilo nas je, da je mlade veliko težje privabiti k sodelovanju kot smo sprva to pričakovali. Ne samo, da so zaposleni s številnimi obveznostmi in drugimi aktivnostmi, mladi dandanes previdneje sklepajo odločitve kot je to veljalo za pretekle generacije. Prav tako je težko poiskati učitelje in mladinske mentorje z zadostnim znanjem in izkušnjami, da mlade lahko suvereno in samostojno vodijo do razvoja konkretne podjetniške izkušnje. Običajno gre za posameznike z visoko stopnjo predvsem notranje motivacije, ki pa prav zaradi tovrstne mentoriranosti pogosto prevzemajo več obveznosti kot jim čas to dopušča. Kar vodi k želji, da bi kompleksna znanja osvojili v zelo kratkem času. Na tem mestu veliko vlogo odigrajo tudi nacionalne spodbude, ki jih SPIRIT nudi za izobraževanje podjetniških mentorjev mladih. Naučili pa smo se tudi, da ko enkrat k sodelovanju privabimo prave ljudi, učinek postane veliko večji. Kjer imamo uspešen primer, se bo sčasoma okrog njega zvrstilo še več podobnih praks. Kjer so dobre prakse, se zbirajo radovedni in motivirani mladi ljudje. In to je pravzaprav cilj vsega tega početja.
Prav na osnovi tovrstnih ugotovitev smo v okviru Podjetniškega inkubatorja Perspektiva razvili sistem za spodbujanje podjetnosti mladih v šolah in izven njih in še posebej, za spodbujanje znanja in suverenosti učiteljev in mladinskih delavcev, ki v največji meri lahko pripomorejo k dolgoročnem in trajnem vnašanju podjetnosti tudi v organizacije, ki morda trenutno tega še ne dovoljujejo v tolikšni meri. Ob že obstoječih spodbudah, ki jih nudijo različne organizacije in odmevnih iniciativah kot je npr. POPRI verjamemo, da je spodbudo treba nuditi tudi bližje uporabnikom, z vseh strani. Le tako lahko prispevamo k zares klišejskem cilju: izboljšati svet, v katerem živimo, z novimi idejami in navdihi.
Smo zbudili vaše zanimanje? Oglasite se nam na info@inkubator-perspektiva.si
dr. Jana Nadoh Bergoč, Podjetniški inkubator Perspektiva
»Projekt je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport ter SPIRIT, Javna agencija«